Beaujolais Nouveau - mladé francouzské víno

Beaujolais Nouveau – francouzské mladé víno z odrůdy Gamay je vůbec nejznámější  mladým vínem světa. Tradice započatá na začátku 50. let (1951 oficiálně autorizováno, jak je to ve Francii zvykem:) z prosté potřeby “udat” včas mladé víno a tím potřebné získat potřebné prostředky v situaci kdy začala dramaticky klesat spotřeba vína na hlavu (z více jak 100L na osobu na dnešních 50L). Popularita mladého Beaujolais nabyla na síle v 80. a 90. letech, kdy se tento “primeur” stal do značné míry symbolem pro celý region Beaujolais. Dnes jsou hlavními trhy kromě domácí Francie hlavně Japonsko, USA a Německo. Tradiční trh pro Beaujolais je však i Česká republika. Více jak polovina celkové vinné produkce Beaujolais (130 milionu lahví) dnes připadá právě na mladé Beaujolais. Drtivá většina nejen mladého Beaujolais,  ale i standardního, je červené vino (apelace Beaujolais a B. Villages). V poslední době nabývá na popularitě i růžové  Beaujolais rosé Nouveau . Bílé Beaujolais blanc  (z odrůdy Chardonnay) není autorizováno pro výrobu mladého Nouveau a proto to do značné míry místní vinaří “obcházejí” mladým Macon Villages Nouveau – z oblasti Burgundska přímo sousedící s Beaujolais.

Beaujolais a především odrůda, z které je vytvořeno, je přímo předurčeno k produkci mladých vín. Dává ovocná, svěží a snadno pitelná vína s jemnými tříslovinami a středním tělem. Právě již jako mladá jsou příjemně pitelná a jejich potenciál k zrání je maximálně 5 let. I když výjimky existují.

Mladé Beaujolais je ze zákona povoleno otevřít/konzumovat až od půlnoci 3. čtvrtka v listopadu. Původně to bylo pevně stanoveno na 15.  listopadu, ale protože datum často vycházelo na víkend, což z pohledu prodeje nebylo praktické, přešlo se na princip “posuvného” čtvrtka.  

Další informace o mladém Beaujolais Nouveau najdete také v tomto článku - ZDE.

Beaujolais Nouveau 2017 mladé Beaujolais | prodej vín e-shop Kupmeto CZ

Beaujolais Nouveau 2017 mladé Beaujolais | prodej vín e-shop Kupmeto CZ

Beaujolais Nouveau 2017 mladé Beaujolais | prodej vín e-shop Kupmeto CZ
Jak vzniká mladé Beaujolais Mapa Beaujolais Tradiční pokrmy k Beaujolais

Beaujolais Nouveau - mladé francouzské víno z odrůdy Gamay

Oslavte s námi mladé Beaujolais Nouveau 3. čtvrtek v listopadu

 

NAVRCHOLU.cz